چک لیست مواد قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت

آنچه که ضرورت توجه به بازیافت را ایجاد می کند، محدودیت منابع و سرعت تولید زباله توسط مردم است. یکی از مسائل مهم هنگام مشارکت در بازیافت این است که بدانید چه چیزهایی را میتوان بازیافت کرد و چه چیزهایی را نمی توان. بعلاوه تفکیک مواد بازیافتی در خانه میتواند به فرآیند بازیافت کمک بسیاری کند.

اطلاعات درباره مواد قابل بازیافت بسیار ضد و نقیض است. بعضی از مواد و وسایل با وجود اینکه قابل بازیافت هستند توسط مراکز مربوطه پذیرفته نمی شوند زیرا بازیافت آنها مقرون به صرفه نیست یا خطرناک است. ما سعی کردیم در اینجا لیست نسبتا کاملی از مواد قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت را مشخص کنیم.

طبیعتا پیشنهادات شما در قسمت دیدگاه می تواند به کامل تر شدن این لیست کمک کند.

مواد کاغذی

قابل بازیافت

غیرقابل بازیافت

مواد پلاستیکی

قابل بازیافت

غیرقابل بازیافت

مواد فلزی

قابل بازیافت

غیرقابل بازیافت

  وسایل الکترونیکی

  قابل بازیافت

  هویت سازمانی، ابزارهای بازاریابی و رسانه

  این موارد را جداگانه و با ارائه توضیح تحویل دهید.

  سایر مواد

  قابل بازیافت

  غیرقابل بازیافت

  No account yet? Register



  یک راهنمای مناسب برای تشخصی مواد بازیافتی استفاده از تصویر زیر است. همه محصولاتی که چنین تصویری روی آنها درج شده باشد قابل بازیافت هستند.

  آیا نان را می‌توان بازیافت کرد؟

  اغلب ما بخاطر سنت احترام به نان به عنوان برکت زندگی، از دور ریختن آن بیزاریم و ترجیح می دهیم پسماند آن را به سیستم بازیافت بسپاریم اما بهتر است بدانید ضایعات نان جمع آوری شده که با احتمال زیاد آلوده به کپک هستند با قیمتی ارزان سر از دامداری‌ها در می‌آورند و خوراک دام می‌شوند. آلودگی نان به کپک، باعث آلوده شدن شیر گاو می شود و اینگونه سلامت لبنیاتی که شما و خانواده مصرف می کنید را به خطر می اندازد. بنابراین بهتر است ضایعات نان را دور بریزید

  آیا پسماند میوه قابل بازیافت نیست ؟

  در بسیاری از نقاط دنیا از بقایای سبزیجات و میوه ها کود کمپوست تولید می‌شود تا میزان تولید و انباشت زباله به حداقل برسد. در ایران هم اینکار صورت می گیرد اما فعلا هیچ مرکزی برای قبول زباله های خانگی  تفکیک شده به منظور تولید کود کمپوست وجود ندارد و تفکیک این زباله ها در مقصد صورت می گیرد.

  فراموش نکنید

  هدف از بازیافت کاهش تولید زباله است. گاهی اینکار می تواند با تحویل مواد قابل بازیافت به مراکز جمع آوری پسماند صورت گیرد. اما گاهی شما با بخشیدن وسیله ای که دیگر نیازی به آن ندارید هم در واقع به بازیافت آن کمک کرده اید و جلوی تولید و خرید چیزی مشابه آن را گرفته اید. مثلا می‌توانید گوشی قدیمی خود را با قیمت کم بفروشید یا به فرد دیگری اهدا کنید.

  منابع : recyclebc و eartheasy

  2 دیدگاه دربارهٔ «چک لیست مواد قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت»

  1. با سلام عالی بود
   بازیافت کن باز دوباره زندگی کن

   پاسخ

  دیدگاهتان را بنویسید